Aç Kalmanın Zararları

Aç Kalmanın Zararları

Hangi nedenle olursa olsun aç kalmanın zararları sağlık açısından birçok problemi beraberinde getiriyor. Kimileri zayıflamak için, kimileri ise maddi koşulların yetersizliği nedeniyle uzun süre aç kalabiliyor. Özellikle yoğun bir iş hayatına sahip olanlar, düzenli beslenme alışkanlığına sahip olamıyor. Şimdi bu durumun nasıl bir sonuca yol açtığını inceliyoruz.

 

Aç Kalmanın Zararları Nelerdir?

Uzun bir süre aç kaldıktan sonra vücut bu duruma olumsuz tepkiler veriyor. Hemen hemen her yaş grubunda aynı sonuçlar meydana geliyor. Sağlık uzmanları bizi bu konuda uyarıyor:

 

 1. Halsizlik ve yorgunluk hissi görülür. Vücut bitkin düşer ve halsizlik oluşumu gözlenir.
 2. Konsantrasyon eksikliği görülür. Genellikle yoğun olunan dönemlerde yemeğin ertelenmesi aslında kardan çok zararlı bir duruma neden oluyor. Belli bir duruma odaklanma ve anlama kabiliyeti bir hayli düşüyor. Bu durumda zamandan kazanmak yerine aslında daha fazla zaman kaybedilmekte ve çalışma verimi oldukça düşük olmaktadır.
 3. Mide rahatsızlıklarının en büyük sebeplerinden birisidir. Gerekleri besinleri alamayan midenin salgıladığı asit mide rahatsızlarının başlangıcına neden oluyor. Çeşitli mide hastalıklarının sebeplerinden birisi uzun süre aç kalmaktır.
 4. Aç karnına antibiyotiğin  zararları: Oldukça fazla etkisi vardır. İlaç ters etki gösterebilir. Bünye kötü şekilde etkilenebilir.
 5. Açken spor yapmanın zararları: Vücut sporda harcayacağı enerjiyi besinlerden alır. Eğer bu enerjiyi alamazsa kastan kayıp yaşanır ve vücut çok bitkin düşer. Bayılmalar bile yaşanabilir.
 6. Açlık kan basıncını olumsuz etkiler. Tansiyon düşmesine neden olur. Özellikle ileri yaşlarda daha zararlıdır.
 7. Bağırsak problemlerine yol açar. İlerleyen zamanlarda bu durum bir alışkanlık haline gelirse, bağırsak problemleri kaçınılmaz bir son olarak gösterilebilir.
 8. Mide bulantısı ve kusma da olabilir. Özellikle zayıf bünyelerde bu duruma çok dikkat edilmelidir. İlerleyen safhalarda çok daha kötü sonuçlara yol açabilir.
 9. Baş ağrıları görülür. Zaman zaman baş dönmesi ve ileri seviyede baş ağrıları olur.
 10. Vücut enerji deposundan harcar. Vücut enerjisinden çok fazla kaybeder ve depoladıklarını tüketmeye çalışır.
 11. El ve ayaklarda titremeler. El ve ayaklarda titremeler olabilir. Tansiyonun düşmesi ve vücudun koordinasyonunu sağlayamaması olası bir sonuçtur.
 12. Oruç tutarken aç kalmak. Özellikle önemli sağlık problemleri olanlar bu hususa çok dikkat etmelidir. Kalp hastaları, düzenli ilaç tedavisi görenler mutlaka bu konuda doktorlarına başvurmalıdırlar. Doktorun izni olmadan tedavi sürecini durdurmak ve gerekli ilaçları kullanmamak hayati tehlikelere yol açıyor. Yapılan sık hatalardan biriside oruçluyken sağlık problemlerini göz ardı etmektir.

 

Aç kalmanın zararları ilerleyen safhalarda kendisini çok daha şiddetli olarak hissettirecektir. Bu nedenle düzenli öğünler ve sağlıklı yiyeceklerle normal yaşamınızı aksatmamanız gerekiyor. Her ne sebeple olursa olsun dengeli ve sağlıklı beslenme konusuna özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. çok saçma bi site olmuş ‘zararları’ diye bi isim vermeniz ayrıca kötü etkilemiş. hepsi yüzeysel bilgilerden oluşuyor

 2. Bence gayet faydalı bir site. Arama motoruna yazdığımda ilk sırada çıktı ve verdiği bilgiler işime yaradı. Ama konu gereği sanki oruç tutmak zararlıdır algısını kolay oluşturabildiği için insanlar ön yargılı olabilirler. Normaldir. Burası Türkiye sonuçta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir