Ananasın Zararları

Ananasın Zararları

Ananas Bromeliaceae ailesine ait bir çok parçacığın birleşiminden oluşan, yenilebilir , ekonomik açıdan çok önemli yere sahip bir tropikal meyvedir. Çoğu kişi tarafından çok sevilen ananasın zararları konusunu sizler için araştırdık ve şunlara ulaştık.

 

Ananasın Zararları Nelerdir ?

Ananasın faydaları
Ananas dikkatli tüketildiğinde sizin için faydalı olabilir.
 • Ananası çok miktarda tüketildiğinde, dudaklar , yanaklar  ve iç dilde şişme veya hassasiyet yaşayabilirsiniz .
 • Tipik olarak bu reaksiyon ananasın eti hassaslaştırıcı özelliğinden dolayı oluşmakta ve birkaç saat içerisinde bu sorun kendiliğinden geçmektedir.
 • Fakat şişme ve kabarıklıklar beraberinde kurdeşen, nefes alıp vermekte zorluk gibi etkiler görülmeye başlanırsa bu ananasın size zararlı olduğu ve ananasa karşı alerjiniz olduğunu göstermektedir.
 • Bu durumda kesinlikle yemeyi bırakmalı ve acil olarak en yakın sağlık kuruluşunu aramalısınız.
 • Ananas yapı itibari ile çok fazla C vitamini içermektedir ve suda çözünür vitamin olarak , fazla C vitamini , genellikle idrar yoluyla dışarı atılır. Ancak ananas da  bulunan C vitamini son derece yüksek dozlarda olduğu için ishal , bulantı, kusma, karın ağrısı , mide ekşimesi , baş ağrısı ve uykusuzluğa neden olabilir .
 • Ananas da bulunan protein sindiren enzimlerin karışımı olan bromelain çok alınırsa deri döküntüsü , kusma, ishal ve aşırı adet kanamasına neden olabilir . Adet dönemlerinde tüketmek ananasın zararları konusunda kadınların dikkat etmeleri gereken bir durumdur.
 • Enzimin yüksek dozlarda alınmasıyla da  potansiyel gebelerde düşüklere yol açan rahim kasılmalarına sebep olabilir. ü Ananas da bulunan Bromelanin  bazı ilaç tedavilerinde ilaçlar ile etkileşime girebilir.
 • Maryland Üniversitesi Medikal merkezi Araştırmacıları bu konudaki araştırmaları neticesinde antibiyotik , kan sulandırıcı ilaçlar , uyku ilaçları ve antidepresan  ilaç kullanan kişilerin ananas tüketmesi ve bromelain takviyesi almasının son derece zararlı olduğunu ortaya çıkarmışlardır.
 • Alkol , kediotu kökü veya kava ​​gibi bazı otlar da aynı zamanda bromelain ile etkileşimi sonucunda zararlı hale gelebilir.

Ananasın Hamilelere zararları:  Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde geliştiğinden emin olabilmek için, hamilelik sırasında doğru besinleri tüketmeniz gerekir. Peki ananasın hamilelikte tüketimi zararlı mı? Üreme ve doğum arasında kalan 9 aylık kısım bebeğin gelecek yaşamı için çok önemli. Günümüzde artık kadınlar hamilelik sırasında ne yeyip ne içecekleri konusunda epey bilinçliler. Eksiklerini de geniş araştırmalar yaparak karşılamaktalar.

Aslında ananas hamile bir kadının sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Fakat aşırı tüketildiğinde ise çeşitli sorunlara neden olduğu bilinmektedir.

 • Gebelik sırasında ananas yemek bir düşüğe veya erken doğuma neden olabilir. Bunun nedeni daha öncede bahsettiğimiz bromelain içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bromelain proteinleri yıkar ve serviks zayıflığına neden olarak hamile kişide düşüklere neden olabilir. Aynı zamanda aşırı kanamalara da neden olabilmektedir.
 • Bazı doktorlar doğum sürecini hızlandırmak için ananas suyu önerebilmektedir. Bu durumdan, henüz erken gebelikte sizin için ne risk taşıdığını anlayabilirsiniz.
 • Hamileliğin erken döneminde ananasın zararlarından birisi de ishale neden olması ve vücudun su kaybı yaşaması sonucu bebeğinizin zarar görmesidir.
 • Gestasyonel diyabet sorunu bulunan bayanlar için, ananas hamilelik döneminde zararlıdır.
 • Tüm şüphelerinizi ortadan kaldırmak için, ananasın zararları hakkında sağlık uzmanları ile bir görüşme yapmanızda fayda görüyor ve tavsiye ediyorum.

Ananasın Hamilelikte Faydaları: Bu kadar çok zararlı içerikten sonra ananasın faydaları nelerdir sorusuna bir kaç kısa cevap vermemizde içinizi bir nebze de olsa rahatlatabilir. 🙂

 • Taze sıkılmış ananas suyunu dikkatli ve uygun miktarlarda tüketmeniz, içeriğindeki C vitamini, ile kolajen üretimini güçlendirir ve bebeğinizin kemik büyüme sürecine ve dokularının gelişmesine yardımcı olur.
 • Eğer taze ananas tüketirseniz bazı doğum kusurlarından korunmanıza yardımcı olacak olan, folik asit, demir gibi besinleri almanıza ve kan üretimine yardımcı olabilir.
 • Ananas faydalarından biride doymuş yağ açısından düşük ve kabızlığı hafifletici lifler içermesidir. Fakat kesinlikle ılımlı ve sınırlı miktarda tüketilmelidir.
 • Ananasın manganez içeriği sağlıklı kemikler için gereklidir.
 • Ananasın hamileler için faydalı olacak etkilerinden birisi de içerdiği B6 vitamini sayesinde sabah bulantılarınızda azalmalara neden olmasıdır.

Ananasın Besin Değerleri: Sizler için hazırladığımız tabloda ananasın kalori miktarı ve besin değerlerini bulabilirsiniz.

100 gram ananasta 60 kalori bulunmaktadır. Vitamin açısından oldukça zengin bir meyve olan ananas, sindirimi kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Özellikle selülitleri olan kişiler belli kısımlarda oluşan bu yağlanmayı engellemek için ananas tüketebilir.

 

Ananas Besin Değerleri Tablosu
Ananas vitamin değeri yüksek olan bir meyvedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir