Arı Poleni Zararları

Arı Poleni Zararları

Bilindiği üzere çiçeklerin erkek üreme organına polen denmektedir. Geçmiş yıllardan günümüze kadar ulaşan arı poleni kullanımı, bilinen en eski besin takviyesidir. Performans artırıcı ve güç verici özelliği ile Osmanlı İmparatorluğu’nda dahi kullanıldığı belirlenmiştir. Arı poleni içerisinde 22 aminoasit ve 27 madensel tuz, karbonhidrat ve ferment maddeleri bulunmaktadır ve bu maddelerin insan sağlığına yararlı olduğu bilinmektedir. Tüm bu maddelere ek olarak sodyum, kalsiyum, silisyum, alüminyum ve çinko ile A,B,C,D,E,H ve P vitaminleri de içermektedir. Arı poleninin alerji sorunun giderici, kalp ve damar sağlığını koruyucu, bağışıklık ve sindirim sistemini koruyucu faydalı etkilerinin yanı sıra, arı poleninin zararları olduğu da bilinmektedir. Günlük 10-15 gram tüketilmesi, genel kullanım amacı için yeterli olmaktadır. Zamanla artırılan dozun, 35 gramın üzerine çıkmamasına çok dikkat edilmelidir. Çocuklar için kullanımda ise günlük 3-5 gramlık bir tüketim yeterli olacaktır. Yaş Aralığı 2-6 olan çocuklarda da 2 gram kullanılması yeterli olacaktır.

 

Arı Poleninin Zararları nelerdir?

  • Alerji: Polen alerjisi olan kişilerin arı poleni tüketimi konusunda hassas olmaları gerekmektedir. Polen bu tür bünyelerde ciddi anlamda tehlikeli alerjik reaksiyonlar verebilmektedir. Polen yüzünden oluşabilecek alerji, şişme, döküntü, kaşıntı, nefes darlığı, sersemlik ve halsizlik gibi belirtiler sayılabilmektedir.
  • İç Organlara Etkisi: Yapılan araştırmalar sonucunda, böbrek ve karaciğer hastaları için polen tüketimi uygun bir besin takviyesi olmamaktadır. Bu tür hastalığı olan kişilerde ciddi anlamda sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.
  • Belirli dönemlerde kullanım: Kadınların hamilelik ve emzirme dönemlerinde arı poleni tüketimi kısmen güvenli bulunmakta fakat bazı uzmanlar tarafından gebeliği tehdit edebileceği savunulmaktadır. Gerekirse, bu dönemlerde kullanım konusunda doktora danışılmalı ve kullanımı kısıtlanmalıdır.

 

Arı Sütünün Zararları hakkındaki makalemiz için tıklayınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir