Astigmatın Zararları

Astigmat Nasıl Bir Hastalıktır?

Gözde meydana gelmiş olan hasar sonucu yaşanan görme bozukluklarından bir tanesi de astigmat olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda genetik olarak da önceki nesillerden yenilerine aktarılabilen kalıtsal hastalıklar arasında da yer almaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin göz yuvaları olması gerektiği gibi yuvarlak değil, yumurtamsı bir şekilde eliptiktir. Bu durumdan dolayı kornea görüntüleri iki farklı şekilde kırarak yansıtmaktadır. Astigmat gibi gözde oluşan başka rahatsızlıklar da mevcuttur fakat en çok rahatsızlık veren türünün bu olduğu belirtilmektedir. Tedavi edilmediği sürece ilerlemekte ve astigmatın zararları ortaya çıkarak günlük rutinlerin bile gerçekleştirilmesi zorlayıcı ve yorucu bir hal almaktadır. Bu sebeplerden dolayı erken teşhis edilmesi ve derhal uygun olan tedavi süreci başlatılarak gerekli önlemlerin alınması yoluna gidilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

 

Astigmatın Zararları Nelerdir?

  1. Astigmatın zararları arasında ilk sırada günlük işlemlerin ve işlevlerin yerine getirilememesi yer almaktadır. Görmede meydana gelen bozukluk yüzünden uzaklık yakınlık algısı değişmekte, buna bağlı olarak vücut dengesi de bozularak sendelemelere sebep olabilmektedir.
  2. Görülen cisim ve kişiler sürekli olarak puludur. Netleştirme işlemi çift kırılmadan dolayı gerçekleştirilemez ve görülenlerin ne olduğunu algılamak zorlaşır.
  3. Tedavi edilmediği zaman astigmatın zararları arasında şiddetli baş ağrıları da yer alır. Görülenleri netleştirmeye çalışırken beynin ilgili kısmı olması gerekenden daha fazla çalıştırılarak yorulduğundan bu durum devam ettiği sürece şiddetli baş ağrıları da devam ederek günlük hayatın çekilmez bir hal almasına sebebiyet vermektedir.
  4. Özellikle astigmat hastası olan kişi çocuk ise düşüp kalkmalardan dolayı ciddi yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Ayrıca sürekli olarak kontrol ve gözetim altında tutulmaları gerektiğinden ailelerin çalışma hayatları da bu durumdan dolayı zarar görmektedir.

 

Astigmatın belirtileri nelerdir?

Astigmatın belirtilerinden bahsetmeden önce miyop ve hipermetrop’un ne olduğundan kısaca bahsedeceğiz.. Birincisi miyop, yakını iyi gören fakat uzağı iyi göremeyen kişilerin karşılaştığı bir görme problemidir. İkinci durumda ise hipermetrop, miyop’un tam tersi olacak bir şekilde uzağı iyi gören fakat yakını iyi göremeyen kişiler için geçerli bir durumdur. Astigmatta ise her iki problemde mevcuttur. Yani astigmat problemi olanlar hem yakını hem uzağı iyi göremezler.

Aşağıda belirteceğimiz üç husus astigmatın en önemli belirtileridir. Bu belirtilerden şikayeti olanlar mutlaka doktora başvurmalı ve tedavi sürecine başlamalıdır.

  •  Baş ağrısı,
  • Göz yorgunluğu,
  • Yakını ve uzağı iyi görememe durumu yani hem miyop hem de hipermetrop şikayeti olanlar,
  • Görmede bulanıklık,
  • Gözlerde yanma hissi ve sürekli kaşıma ihtiyacı astigmatın en önemli belirtileridir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir