Balın Zararları

Balın Zararları

Bal günümüzde bilinen en yararlı yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle iştah sorunu olan kişilerin kısa sürede enerji kazanmaları için oldukça yararlı bir yiyecektir. Bal, bal arılarının çiçeklerdeki özsuyu ile kendi bünyelerinde bulunan özel maddelerle birleştirip peteklere depolayarak oluşturdukları bir yiyecektir. Bu bal üretim süreci arılar tarafından doğal olarak da kovan içersinde petek oluşumu gerçekleştirilebilir ya da yapay olarak petek kovanın içene de yerleştirilebilir. Bu ikisinin tek farkı ise yapay üretimli peteklerde daha çok bal bulunur. Ayrıca peteklerden çıkarılıp alınan bala da süzme bal denmektedir. Balın her çeşidi ise kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Birçok hastalık için de iyi geldiği bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda balın zararları da olabilmektedir. Bu konu hakkında da bal tüketmeden önce bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

 

Balın Zararları Nelerdir?

  • Kan Şekerinde Yükselme: Balın iştahı olmayanlar için oldukça yararlı olabileceğini söylemiştik ancak bunun yanında iştahı fazla olan ve kilolu olan insanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Özellikle bazı şeker hastaları için hiç iyi gelmez. Zira bu hastaların kan şekeri zaten yüksek olduğu için iyice yükseltebilir. Bazı şeker hastalarında ani kan şekeri düşüşleri yaşanır. Bu hastalar için bal tüketiminin uygun olduğunu söyleyebiliriz.
  • Zehirlenme: Normal bal için bu durum geçerli olmasa da Karadeniz bölgesinde Dağ Gülü isimli bir bitkinin nektarı ile üretilen deli balının zararları arasında zehirlenmenin de olduğunu söyleyebiliriz. Bu balın tüketiminde bir kaşıktan fazlasının bile aşırı doz etkisi yapıp zehirlenmeye yol açtığı belirtilmektedir. Aşırı doz alındığında baş dönmesi ve sersemlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Fazla tüketiminde ise zehirlenmeye ve hatta ölüme bile yol açabilmektedir. Tadının da normal baldan farklı olduğu bilinen bu bal tüketilirken oldukça dikkatli olunmalıdır.
  • Ballı Süt: Ballı süt de balın değişik şekillerde tüketilme şekillerinden bir tanesidir. Özellikle çocuklar için oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Ballı sütün zararları olmadığı bilinmektedir. Ancak aşırı derece ısıtılan sütün içine katıldığı zaman da balın içinde bulunan yararlı maddelerin de etkisinin yitirildiği bilinmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. hepsi çok doğru çok beğendim ben zaten bir doktor olarak onaylıyorum bu arada benden önce yorum yapan olmuşmu ben göremiyorum eğer haber ederseniz size bol bol dua ederim ……………………………………………..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir