Bebek Sağlığına Zararları Olan Durumlar

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren ailelerinin bakımlarına ihtiyaç duyan yardıma muhtaç varlıklardır. Tüm ailelerin bebeklerinin en sağlıklı şekilde büyümesini ister. Bu dünyada onlar için en iyi olan ne varsa bebeklerinin olmasını isterler. Bebeklerin sağlığı da oldukça hassas bir konu olduğu için aileler bu konuya ayrı bir önem verirler. Ancak bebekleriniz için günlük hayatta kullandığınız birçok şey de onlar için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da bazı bebek ürünleri de bebeğinizin sağlığı için risk oluşturabilir. Bu nedenle bebekler için sık sık kullanılan ürünlerin bebeğinizin sağlığını nasıl etkilediğini bilmeniz gerekmektedir.

 

Bebek Sağlığına Zararları Olan Ürünler Nelerdir?

 • Bebek Pudrası: Yapılan araştırmalara göre bebek pudralarının havada asılı kaldığı tespit edilmiştir. Bu yüzden pudra hem bebek hem de ebeveynler tarafından sürekli olarak solunmaktadır. Bu da solunum yolları enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda pudra bazen bebeğinizin idrar yollarına Bebek sağlığına zararları olan ürünlergirerek üriner sistemlerde de enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca cildin hava almasını da önleyerek bebeğinizin cildinde bazı problemlere de yol açabilir.
 • Bebek Yağının Zararları: Bebek yağları ham petrolden ve gazdan elde edilmektedir, yani içlerinde mineral yağı bulunmaktadır. Bu mineral yağı da bağırsaklardaki vitaminleri emmektedir. Aynı zamanda bu mineral yağın cilde, akciğerlere ve sinir sistemine de etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bebeğiniz için oldukça zararlı bir üründür.
 • Bebek Bisküvisinin Zararları: Özellikle yağsız süt tozu içeren bebek mamalarının zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Zira süt tozu elde etmek için, süt bir takım kimyasal işlemlerden geçirilir ve sonuç olarak aslında vücudumuza zararlı olan süt tozu meydana çıkar.
 • Bebek Burun Aspiratörü Zararları: Doktorunuzun tavsiyesi dışında mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Bebeğinizin burnunda tahrişe neden olabilir. Ayrıca aşırı kullanıldığında da burun damarlarına da zarar verebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesine göre kullanmakta fayda var.
 • Bebek Mamasının Zararları: Anne sütüne ek olarak ve 2 yaşına kadar kullanıldığında herhangi bir zararı olmuyor. Ancak uzun süre ve tek başına kullanıldığında içinde bulunan bazı maddeler bebekler için zararlı olabiliyor. Anne sütü olmadığında süt ve diğer besinleri kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Bebeklerde Anason Çayının Zararları: Bebeklerin gaz sorunlarını gidermek için kullanılan anason çayı bazı durumlarda solunum yolları ve sindirim organları alerjisi yaratabilir. Çay kullanımı kesildiğinde böyle bir sorun kalmaz.
 • Bebeklerde Anestezinin Zararları: Bazı üst solunum hastalıkları meydana geldiğinde bu şekilde ameliyat yapmak bebekler için zararlı olabilir.
 • Bebeklerde Antibiyotik Kullanımının Zararları: Bağışıklık sistemine yararı olmasından çok, bebeklerde zararı olabilir ve ishal oluşturabilir. Bunun yanında bebeklerin aşırı kilo almasına da neden olur. Ayrıca karaciğer fonksiyonları bozması ve böbrek yetmezliğine de sebep olduğu bilinen sebepler arasındadır.
 • Bebeklerde Erken Diş Çıkarmanın Zararları: Erken çıkan dişlerin tek zararı bu dişlerin diğerlerine göre daha zayıf olması ve daha çabuk çürümesi diyebiliriz.
 • Bebeklerde Fitil Kullanmanın Zararları: Fitil türünde ilaçları her kullanıldığında bebeğinizin bu ilaçlara toleransı artabilir ve gaz gibi ufak problemlerde etki etmemeye başlayabilir.
 • Bebeklerde Kortizonun Zararları: Bebeklerde pişikler için kortizon kremleri kullanıldığında cushing sendromu meydana gelebilmektedir. Uzun süre kullanıldığında ise bebeklerin sağlıklı gelişimini engelleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir