Bezelerin Zararları

BEZELERİN ZARARLARI

Vücutta oluşan bezeler genellikle bir takım hastalığın habercisi olmaktadır. Bezeler aslında lenf düğümlerinin şişmesiyle oluşan yapılarıdır. Bu lenf düğümleri koltuk altında, kasıklarda, dirseklerde ve boyunda bulunmaktadır. Herhangi bir zamanda bezelerin oluşması ve yayılması, oluştukları yere göre hangi hastalıkların vücutta yaşanacağını haber verir. Oluşan hastalıklarla ve enfeksiyonlarla savaşan lenf bezleri işlerini iyi yapamazlarsa birçok hastalık için davetiye çıkarmış olurlar. Bu noktada bezelerin zararları tartışılmaktadır.

 

Bezelerin Zararları Nelerdir?

Bezelerin şişmesi
             Bezelerin Zararları
  • Yağ bezesi deyip geçmemek lazım. Yağ bezeleri genellikle vücutta cilt yüzeyinde görülmektedir. Deri altı oluşumundan dolayı sürekli oynanma isteği ile bu bezeler büyütülmektedir. Bu bezelerin zararları arasında kişilerin ciltleri ile ilgili problem yaşaması vardır.
  • Kulak arkası ve boğazda oluşan bezeler enfeksiyonu haber vermektedir. Vücudumuza yabacı bir madde girdiği zaman derhal o madde kovulmak istenecektir. Kulak arkasında veya boğazda oluşan ve hemen bir kabartıya sebep olan bu bezler görüldüğü anda uzman bir kişiye başvurulmalıdır.
  • Özellikle kadınlar koltuk altı bezelerine çok dikkat edilmeli. Çağımızın en önemli ve kesin çözüm aranan hastalığı olan kanserin ilk aşamada fark edilebilirlik olarak koltuk altı bezlerinin kontrolü çok önemlidir. Eğer bu bezlerde bir takım kitleler el ile muayenede hissediliyorsa panik yapılmadan bir uzman hekimle konuşmalıdır. Elbette her koltuk altı bezinin kansere yorulması doğru değildir. Yapılacak detaylı kontroller ile tanı konmalı ve bir tedavi uygulanmalıdır.
  • Bel ve sırt bölgesindeki bezeler hayat kalitesini düşürmektedir. Bazı insanlarda beze oluşumları bel ve sırt bölgesinde görülebilmektedir. Bu bezeler kişilerde sırt üstü yatamama ve ilerleyen dönemler uyku bozukluklarınada sebep olmaktadır. Bu durumda bezeleri ufak operasyonlar ile aldırabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra harici bir tedavi uygulayarak bu sorunun giderilmesi de çok kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir