Bulgurun zararları

Bulgurun Zararları

Bulgur içerisinde birçok vitamini barındıran güçlü bir karbonhidrat kaynağıdır. Pirince göre en iyi alternatif olan bulgur doyurucu oluşu ile de tercih edilmektedir. İçerisinde tüm B grubu vitaminlerini barındırmaktadır  ve lif yönünden de çok zengindir. Bulgurun saymakla bitmeyen birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları lifli oluşu açısından diyet menülerinin vazgeçilmez bir yemeğidir, safra taşını önleyici bir besindir, kötü kolestrolü düşürür, şekeri dengeler ve Alzhemir hastalığna karşı koruyucu bir önlem teşkil eder. Bulgur faydalarının yanında kullanımı da çeşitli şekillerde olabilmektedir. Pilavıyla beraber salatalardave köfte menülerinde zengin yemek kültürümüzde kendisine yer bulmaktadır. Elbette herşeyin fazlasının zararının olduğu bir gerçektir. Haftada bir ya da iki kez bulgur tüketimi uzmanlarca önerilmektedir. Bunu dışına çıkıp tüketimin daha da artması bazı sağlık problerine sebep olmaktadır. Bu sağlık sorunlarınına neden olduğunu söylemek zor olsa da fazla tüketildiğinde bazı olumsuz etkilere neden olabileceği de bir gerçektir.

 

Bulgurun zararları nelerdir?

  1. Potasyum zengini bulgura dikkat edilmeli. Bulgur içeriğindeki potasyum miktarı çok yüksektir. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin potasyuma dikkat etmeleri gerektiğinde dolayı bulgur tüketimini çok kontrollü şekilde yapmaları gerekmektedir. Ayrıca bulgurun içeriğindeki diğer maddeler böbrekleri yorabilecek niteliktedir.
  2. Mide problemlerinde aşırı derecede bulgur tüketmek doğru değildir. Mide rahatsızlığı olan insanlarda alınan besinlere dikkat edilmesi önemlidir. Bulgurda bu besinlerden biridir. Bu konuda mide hassasiyeti bulunan kişilerin mide asidinin arttırıcı yönde etki gösteren bulguru tüketmeleri doğru değildir.
  3. Bulgur gaz yapan bir besindir. Bulgurun fazla yenmesi vücutta gaz yapmakatadır. Sonrasında bu gaz ağrılara hatta kramplara bile sebep olabilmektedir. Belki de bulgurun zararları denildiğinde akla gelen tek şey olan gaz problemi yeterli miktarda tüketildiği takdirde her hangi bir soruna yol açmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir