Buruna Zararları Olan 9 Durum

Buruna Zararı Olan 9 Durum

Burnumuz için hem hastalık zamanında hem de daha güzel gözükmesi için birçok ürün kullanırız. Ancak genelde günlük hayatımızda kullandığımız bu ürünlerin ne denli zararlı olduğunu fark etmeyiz bile. Bu yüzden burnumuzun sağlığı için burnumuza zararı olan 9 durum yakından incelenmelidir.

 

Burnumuza Zararı Olan Şeyler Nelerdir?

  1. Burun Bandı Zararları: Daha iyi nefes almanız için burnunuzun kenarlarını kaldırması dışında bilinen herhangi bir zararı yoktur.
  2. Burun Deldirmenin Zararları: Burnunuzu deldirdiğiniz zaman bir takım alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Kullandığınız metalin çeşidinin de etkili olduğu bu durum burnunuzda kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi durumlarla sonuçlanabilir. Bunun yanında da burnunuz iltihap kapabilir. Burnunuzu deldirdiğiniz yerin kalitesine bağlı olarak tetanos olma ihtimaliniz vardır. Ayrıca burnunuzu delmek için kullanılan malzemelerden kan yoluyla bulaşan hastalıklar size de geçebilir.
  3. Burun Estetiği Zararları: Burun estetiği yaptırdığınız zaman ne yazık ki tek ameliyat çoğu durumda yeterli olmuyor. İlk ameliyattan sonra burnunuzda belli çıkıntılar meydana gelebilir. Bu yüzden tekrar ameliyat olmanız gerekebilir.
  4. Burun Etinin Zararları: Burun eti bulunan insanlarda genellikle nefes alma sıkıntısı meydana gelmektedir. Bunun yanında burun etinin zararları olarak insanların ses tonlarının da farklı çıktığını söyleyebiliriz. Ayrıca burun eti problemi olan insanlar uyumakta da zorluk çekebilirler.
  5. Burun Kemiği Eğriliğinin Zararları: Genellikle darbeye sık maruz kalan burunlarda meydana gelen bu sorun ağızda, boğazda ve solunum borularında kuruluğa neden olabilir. Ayrıca bu kişinin tat alma yetisi de oldukça azalır. Ayrıca bu kişilerde sinüzit oluşumu kolaylaşır ve iyileşmesi de oldukça çok zaman alır.
  6. Burun Kılı Çekmenin Zararları: Uzmanların belirttiğine göre burun kıllarının vücudumuzda önemli bir yeri vardır ve burun kıllarını aldırmak akciğer hastalıklarına bile neden olabilmektedir. Zira burun kılları havadaki tozları tutarak havayı nemlendirir ve burun kılları olmadığında ciğerlere çok az temiz hava gitmektedir.
  7. Burundaki Piercingin Zararları: Burnunuzda kullanacağınız piercing çeşidine bağlı olarak birçok problem meydana gelebilir. Bunlardan en çok rastlananı ise alerjik reaksiyonlar ve iltihaplanmalardır. Piercing aldığınız yerlerin kalitesine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca cildiniz hassas ise bu tarz ürünleri kullanmamanız önerilir. Zira alerjik reaksiyonlar normal insanlara göre daha şiddetli görülür.
  8. Burun Spreyi Zararları: Burun spreylerinde dekonjestan isimli doku küçülten maddeler hassas bünyeli insanlarda kalp sorunlarına neden olabilmektedir. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda tolerans arttığı için bir süre sonra işe yaramamaya başlar.
  9. Burundan Nefes Alamamanın Zararları: Burnundan etkili bir şekilde nefes alamayan insanlar öncelikle vücutlarına yeterli miktarda oksijen alamazlar. Akciğerleri etkili bir şekilde çalışamıyor. Kronik olarak horlama ve uyku apnesi gibi problemler meydana gelebiliyor. Günlük hayatta yapılan birçok işte de herhangi bir verim alınamıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Stopever nasal plast burun bantı aldım ama benim erkek çocuğum ağızdan nefes alıyor burnu tıkalı nefes alamıyor zorlanıyor konuşması değişiklik oluyor 5 yaşında acaba bu burun bantı iyi gelirmi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir