Çikolatanın Zararları

Çikolatanın Zararları

Çikolata dünya üzerinde 2500 yıl kadar bir geçmişi bulunan bir yiyecek. Aztekler’den itibaren tarihini bildiğimiz bu yiyecek aslında ilk başlarda kakao ağacının meyvesinden hazırlanan bir içecekti. Eski uygarlıklarda sadece saygın ve rütbeli kişilerin içebildiği bu içecek acı ve ekşi olarak tarif ediliyordu. Daha sonra İspanyol ve İngiliz kâşifler tarafından ülkelerine götürülen bu içecek içerisine süt ve şeker katılarak yapılmaya ve içecek hazırlanması için katı halde satışa sunuldu. Kısa süre içerisinde tüm Avrupa’ya yayılan bu içecek hoş tadı ve aromasıyla birçok şekilde üretilmeye başlandı. İçerisindeki maddelerden dolayı mutluluk sağladığı söylenen ve özellikle çocukların ve kadınların favorisi olan bu yiyecek aslında o kadar da masum değil ve çikolatanın zararları oldukça fazla olabilir.

 

Çikolatanın Zararları Nelerdir?

  • Diş çürümesi: Çikolata çocuk yaştan itibaren fazla miktarlarda tüketildiğinde ilk başta dişler üzerinde etkisi büyüktür. Çocukların işleri zaten çürümeye müsait olduğundan çikolata ile bu risk çok daha fazla artar aynı şey daha az olsa da yetişkinler içinde geçerlidir. Aşırı şeker, diş çürüğü bulunan insanlarda da ağrı yapar.
  • Dengesiz beslenme: Ayrıca dengesiz beslenmenin bir nedeni de çikolata olabilir, içerdiği şeker ve kalori ile iştahı kapar ve sağlıksız bir beslenme döngüsüne sebep olabilir. Bu içerdiği kalori ve şeker, kolesterol ve şeker hastalarına oldukça fazla zarar verebilir. Migren hastalarının migrenini arttırdığı da kanıtlanmış bir gerçektir. Ve buna rağmen içerdiği serotonin hormonu ile adeta bağımlılık yapabilir.
  • Fazla kilolar: Çikolata yemenin zararları arasında ilk akla gelen konu hanımlar için kilo almaktır elbette. İçerdiği aşırı kalori ile çikolata kişinin kilo almasını sağlayabilir.
  • Sellülit oluşumu: Kadınların basen bölgesinde oluşan deri altında yağ kütleleri olarak tanımlayabileceğimiz, hareketsizlik ve düzensiz beslenme içerisinde ki kadınlarda görülen bu sağlık sorunu hoş olmayan görüntülere sebep olabilir. Yapılan araştırmalara göre çikolata yemek sellülitleri arttırabiliyor.
  • Hastalık: Migren hastalarının migrenini arttırdığı da kanıtlanmış bir gerçektir. Çikolatani çerdiği serotonin hormonu ile bağımlılık yapabilir. Çikolata kistinin oluşumuna da da çikolata yemenin etkili olduğu bilinmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir