D Vitamini Eksikliğinin Zararları

D vitamini Eksikliğinin Zararları

Çocuklarda kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında emilimini sağlayan D vitamini en gerekli vitamin çeşitlerindendir. Tüm insanları da kapsayan nitelikte, kas zayıflığın karşı koruma, kalp atışının düzenlenmesi, tiroit fonksiyonlarının normal olması ve kan pıhtılaşması gibi birçok görevde yer almaktadır. Kemiklerdeki kalsiyum emilimini de artırarak aynı çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de kemiklerdeki kalsiyum emiliminin artırılmasını sağlar. Alınacağı en öncelikli kaynak güneştir  ve besinlere gelecek olursak da balık, süt ve yumurta gibi gıdalarda da bulunmaktadır. Ancak D vitamini eksikliğinin zararları önemli sorunlar doğurabilir ve bu yüzden tüketiminin ihmal edilmemesi kişiler açısından daha iyi olacaktır.

 

D vitamini eksikliğinin zararları nelerdir?

1-Hipertansiyon: Eksikliğinde görülen ilk olgulardan biri kişilerin yüksek tansiyon hastası olmaya aday kişiler olmasıdır.

2-Kronik yorgunluk: Vücudumuza yaptığı etkilerden birinin kas zayıflığına karşı koruma ve vücut sağlığında önemli bir yeri olduğundan bahsetmiştik. Bu durumda yeterince D vitamini bulunmayan bünyelerde, sürekli bir halsizlik hissi ve dolayısıyla kronik yorgunluk rahatsızlığı ortaya çıkacaktır.

3-Kansere yakalanma riskinin artması: Eksikliği olan kişilerde, metabolizmanın doğru çalışamamasından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlara bağlı olarak da, meme, bağırsak, rahim kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskinin artmasına yol açmaktadır.

4-Raşitizm: Yetersiz olması durumunda en sık rastlanan rahatsızlık olarak çocuklarda raşitizm görülmektedir. Raşitizm bir kemik hastalığıdır, omurga, kol ve bacaklarda biçim bozukluklarına yol açar.

5-Osteoporoz: D vitaminini eksikliğinde görülen bu rahatsızlık da yetişkinler için geçerlidir. Osteoporoz yani kemik incelmesi, çabuk kırılmasına yol açan bir rahatsızlıktır. Yine bu vitaminin eksikliğinde kemiklerin yeterince kalsiyum alamaması durumunda ortaya çıkmakta, kalça, bilek ve omurlarda etkili olabilmektedir.

 

D vitamini en çok nerelerde bulunur?

  • Kahvaltı olarak peynir, yumurta ve tereyağı gibi hayvansal gıdaların tercih edilmesi D vitamini açısından zengin bir kaynak elde etmenizi sağlar.
  • Yine hayvansal gıdalardan balık en zengin kaynak olarak iyi bir seçenek olacaktır. Ton balığı veya somon balığı bunlara en güzel örnekler olarak gösterilebilir. Özellikle hamilelik döneminde Çok iyi bir kaynak olacaktır.

 

D vitamini fazlalığının zararları nelerdir?

Tıp D vitamininin fazlalığı da tıpkı eksikliği gibi bazı sağlık problemlerini beraberinde getirebiliyor.

  • Sindirim sistemini olumsuz etkilemektedir. İshal ve mide ağrıları bunlardan en fazla karşılaşılan durumdur.
  • Yüksek kan basıncı, kalp ritminde bozukluk ve zihinsel gelişimde yavaşlama gibi önemli zararlı etkileri bulunmaktadır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir