Dar Ayakkabı Giymenin Zararları

Dar Ayakkabı Giymenin Zararları

Doktorların bayanların günlük hayatlarında kullandıkları giyim ve aksesuar ürünlerinde kendi beden ölçülerine kıyasla daha dar ürünleri seçmeleri sağlık açısından birçok soruna davetiye çıkaracak nitelikte olduğu üzerinde açıklamalar yapmıştır.

 

Dar ayakkabı giymenin zararları nelerdir?

  1. 1-Ayak şeklini değiştirecek ortopedik sorunlara yol açar: Sıkışık ortamdaki parmaklarla geçirilecek olan saatler veya daha uzun süreler ayağın ortopedik yapısına zarar verir. Vücudun duruşunu da etkileyecek olan bu durum bel ağrılarına ve sırt ağrılarına da sebep olacaktır. Her ne kadar şık bir duruşu olsa da bu durum göz ardı edilmemelidir.

    dar giyinmenin zararları
    Dar ayakkabılar ortopedik sorunlara neden olur.
  2. 2-Nasır gelişimine sebep olması: Ayakların sıkıştığı ortamda ayak cildiniz nefes alamaz hale gelir ve sürekli baskı altında olduğundan nasır gelişimi başlar. Çoğu zaman ayak tabanının tek bir bölgesinde oldukça küçük bir alanda bulunan nasır, dar ayakkabı giymeyi tercih eden kişilerde meydana gelen sürtünmeden dolayı özellikle parmak uçlarında ve ayak kenarlarında meydana gelen bir problemdir.
  3. 3-Kan dolaşımında problemlere yol açıyor: Sıkışma ve dolayısıyla ayaklarda bulunan damarlardaki kan akışının yavaşlaması muhtemel bir sorundur.
  4. Sadece dar ayakkabılar değil kıyafetlerde sağlığı etkiler: Tıpkı ayakkabıların vücudun doğal dengesini bozarak bazı sağlıksız durumlara sebebiyet vermesi gibi kıyafetler de sağlığı olumsuz etkileyebilir. Özellikle dar giyinmenin zararları sandığınızdan çok daha fazla olabilir.

Uzmanların kadınlara ayakkabı konusunda da yaptıkları birçok önemli uyarılar vardır. Sürekli aynı ayakkabının giyilmemesi, sürekli topuklu ayakkabılar giymenin tercih edilmemesi, sağlıksız olduğu bilinen ucuz ayakkabıların kesinlikle alınmaması ve kişilerin ayak ortopedik yapısına uygun ayakkabı seçmeleri gibi birçok uyarıda bulunan uzmanların, bunlara uymayanların ayaklarında birçok sorun ortaya çıktığı belirlenmiştir. Öncelikle kadınlar arasında oldukça popüler olan dar ayakkabılar, ayakları zarif ve ince gösterdiği için beğeni ile kullanılmaktadır. Ancak ne yazık ki sürekli dar ayakkabı giymek birçok sıkıntı doğuracaktır. Kadınlar kadar erkekler de bu duruma dikkat etmelidir. Dar ve sivri burunlu ayakkabılar, ayak şeklini değiştirmeye kadar varan ileri derecede problemlere yol açabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir