Demir Eksikliğinin Zararları

Demir Eksikliğinin Zararları

Demir eksikliği halk arasında düşük miktarda demire bağlı olarak kandaki kırmızı hücrelerin azalması olarak bilinir. Bu aneminin yaygın olarak görülen şekli demir eksikliğidir. Demir eksikliği hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kadınlarda erkeklere göre daha fazla oranda görülür. Genel olarak kadınların %20 si demir eksikliği ile karşı karşıya kalırken hamile olan kadınların %50 si demir eksikliğine maruz kalırlar.

 

Demir Eksikliğinin Zararları Nelerdir?

  1. Kısa süreli olarak ortaya çıkan sorunlar: Demir eksikliği yaşayan kişilerde kısa süreli de olsa baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca iştahsızlık, zayıf hafızalı olma durumu ve motivasyon zorluğu demir eksikliğinden dolayı ortaya çıkan diğer sorunlar arasındadır. Ancak tedavi edilmeyen demir eksiklikleri uzun süre boyunca devam ettiği sürece daha ciddi olan sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir.
  2. Bebeklerde görülen etkileri: Küçük yaşlardaki bebeklerde görülen demir eksikliği bebeklerin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Demir eksikliği görülen hastalar normal aktivitelerini ve hareketlerini sorunsuz bir şekilde yürütemezler.  Bebekler bu eylemleri çok daha yavaş bir şekilde yapmak zorunda kalabilirler. Bu etkilerin dışında çocuklarda ve bebeklerde bilişsel fonksiyon gelişimi de demir eksikliğinin zararları arasındadır.
  3. Gebelere olan etkisi: Demir eksikliği her yaşta insan için olumsuz durumlar doğuran rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ancak gebelerde görülen demir eksikliği daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamile olanların demir eksikliği ile karşılaşmaları hayata yeni gözlerini açacak olan bebeklerin normalden daha az kilo ile doğmalarına neden olabilir. Ayrıca bazı vakalarda erken doğuma bile yol açabilir. Erken doğum ile dünyaya gelen bebekler ya da düşük kilo ile doğan bebekler doğumdan sonraki ilk birkaç yılda diğer çocuklara oranla daha fazla hastalanma olasılığı ile karşılaşırlar. Çocukların zekâlarını da etkiler.
  4. Tırnaklara etkisi: Demir eksikliği rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan kişilerin tırnaklarında aşırı bir hassasiyet olur. Günlük hayatta tırnakların herhangi bir yere çarpması durumunda tırnaklar aniden kırılabilir. Tüm bunlar ile karşılaşmamak için demir eksikliğinin kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde sadece tırnak değil, daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Demir eksikliğinin pek çok nedeni bulunur. Bu nedenler arasında sürekli olarak uygulanan diyet programlarında az miktarda emilim olması ve kan kaybıdır. Vücutta bulunan ve kemik iliğinde bulunan demir depolarının azalması sonucunda kansızlık ortaya çıkmaya başlar. Bunun dışında yetersiz demir alımı da demir eksikliğinin temel nedenleri arasındadır. Demir eksikliği önemli bir rahatsızlıktır ve bu yüzden kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.  Demir eksikliğinin insanlar üzerinde bıraktığı bazı olumsuz etkiler bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir