Ekonomik Ampullerin Zararları

Ekonomik Ampullerin Zararları

Evlerimizde son zamanlarda çok yaygın olarak kullanmaya başladığımız tasarruflu ampuller belki de elektrik faturalarına olumlu yönde etki gösterirken, sağlığımız için aynı şeyi söylemek pek de kolay olmayabilir. Ekonomik ampullerin yayılması ve kullanılması daha az enerji harcaması açısında oldukça hızlı ilerlemiştir ancak göz ardı edilen bazı sağlık tehditleri de bulundurmaktadır. Ekonomik ampullerin kullanım süreleri oldukça uzundur. Normal ampullere göre 8-10 kat daha fazla kullanım süresine sahiptir. Akkor ampullere göre ekonomik ampullerin daha çevre dostu olduğu söylenmektedir çünkü akkor ampuller kullanım sırasında karbondioksit salınımı yapmaktadır. Ancak tasarruflu ampullerin dezavantajlarından biri de, her yerde kullanılamaması çünkü sürekli  aç kapa yapılmaması gerektiğidir. Yakıldıklarında en az 1-2 saat boyunca açık durabilecek alanlarda tasarruflu ampullerin kullanımı tercih edilmelidir. Yeniden gelelim ekonomik ampullerin zararları konusundaki uyarılara.

Ekonomik Ampullerin Zararları Nelerdir?

1-Yüksek miktarda radyasyon yayması: Tüm özellikleri açısından tam da cezbedici olduğu düşünülürken, insan sağlığı açısından ciddi miktar radyasyon saydığı belirlenen tasarruflu ampullerin özellikle çocuk odalarında kesinlikle kullanılmaması gerektiği belirlenmiştir.

2-Elektromanyetik kirlilik: Hem çevreye hem de bireylere zarar veren ekonomik ampullerin kullanımı durumunda, yaydığı B ve C ışınlarının cilde ve gözlere oldukça zararlı olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple uzmanlar ekonomik ampulleri yine de kullanmak isteyecek kişilere en azından 1 metreden daha yakın mesafede kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir.

3-Cilt hastalıklarına yakalanmak riski: Ekonomik ampullerin birinci zararlı özelliği olarak bahsettiğimiz radyasyon, ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalan kişilerin egzama ve deri veremi gibi cilt hastalıklarına yakalandıkları ve oldukça riskli olduğu bilgisi verilmiştir. Cilt hastalıklarının da ötesinde, tasarruflu ampullerin kullanımının kanser de başta olmak üzere, birçok hastalığa davetiye çıkardığı belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir