Fazla Sarımsak Yemenin Zararları

Fazla Sarımsak Yemenin Zararları

Türk mutfağının vazgeçilmez mutfak kültürü arasında bulunan sarımsak sayısız faydası ile en baş sıralarda yerini almıştır. Sarımsak mikrop öldürücü ve antibiyotik etkiye sahip olması sebebiyle pişirilerek ya da çiğ yenerek kimi de yemeklerin sosunda kullanılarak değişik şekillerde günümüzde en çok tüketilen gıdalar arasındadır. Bunun yanı sıra vücuda sağladığı bağışıklık ile grip, nezle, öksürük, bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklara karşıda koruma sağlar. Tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Damar tıkanıklığını engeller. Kansere karşı da koruma etkisi çok fazladır. Her insanın günde en az bir diş sarımsak tüketmesi gerektiği söylenmektedir. Ülkemizde en verimli yetişme alanı Kastamonu Taşköprü ilçesidir. Buradan çeşitli ilaç firmalarına antibiyotik ilaçlara katkı olarak verildiği bilinmektedir. Yenildiğinde ter ve nefes ile etrafa verilen yoğun kokusu ile tüketilmek istenmez. Bu sebepten pişirerek tüketenler oldukça fazladır. Ancak pişirme sırasında faydalı olan saymakla bitmeyen özelliklerinden birçoğu yok olmaktadır. Bu sebepten çiğ tüketmek yararlı özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmayı sağlar. Tabi bununda bir sınırı olmalıdır. Kimi uzmanlar hafta üç ya da dört kez günde iki diş önerirken bazıları her gün bir diş tüketilmeli demiştir. Her besinde olduğu gibi fazla tüketildiğinde sağladığı birçok faydanın yanında fazla sarımsak yemenin zararları da vardır.

Fazla Sarımsak Yemenin Zararları Nelerdir?

  1. Kan inceltici özelliği vardır. Özellikle çiğ tüketildiğinde kanı çok etkilemektedir. Ameliyat sırasında kanaması durdurulamayan bir hastanın çok fazla sarımsak tükettiği öğrenilmiştir.
  2. Yapısında yüksek oranda kükürt vardır. Bu bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.
  3. Aşırı miktarda çiğ sarımsak tüketimi mide ve bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilir.
  4. Sarımsağın yapısında bulunan alisin maddesi vücuda girdiğinde kötü bir koku oluşur. Buda çevredeki insanları rahatsız eder.
  5. Tansiyon düşürücü özelliği olması sebebiyle düşük tansiyon hastalarının fazla tüketimi rahatsızlığa sebep olur.
  6. Yüksek tansiyon hastaları tansiyonlarını düşürmek için ilaçlarını kullanmak yerine yoğun sarımsak tüketimine girerler. Ancak bu çok tehlikelidir. Sarımsağın beyine giden kan basıncı üzerindeki etkisi sebebiyle ani felç geçirilmesine sebep olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir