Fesleğenin Zararları

Fesleğenin Zararları

Fesleğen genel olarak ılıman bölgelerde yetişmekte ve mutfaklarda da baharat olarak çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mutfağımıza girmiş olan bu fesleğenin aslında çok az bilinen zararları bulunuyor. Fesleğenin zararları göz önüne alındığı zaman çok fazla fesleğen tüketilmemesi uzmanların ortak görüşleri arasında yer almaktadır.

Fesleğenin Zararları Nelerdir?

  1. Kansere neden olur. Fesleğen içerisinde Estragol adı verilen bir madde bulunaktadır. Bu maddenin kanser tetikleyici bir özelliği bulunuyor. Bu nedenle çok fazla fesleğen tüketilmemesi gerekiyor. Fesleğeni fazla tükettiğiniz zaman bu madde vücuttan atılamayacak ve depolanmaya başlayacaktır. Bu da kansere yakalanmanıza neden olacaktır.
  2. Aşırı kullanım çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Fesleğenin genel olarak bir zararı bulunmaz. İlk maddede belirttiğimiz gibi aşırı kullanımı kanser gibi çeşitli zararları ortaya çıkartabilmektedir. Yani fesleğeni normalden çok fazla kullanacak olursanız o zaman çeşitli rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  3. Hamileler için zararlı olabilir. Fesleğen her hamile için olmasa da kimi hamileler için sakıncalı olabiliyor. Bu nedenle eğer hamileyseniz ve fesleğen kullanacaksanız ilk olarak uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra fesleğen kullanımının size zararı olup olmayacağı doktorunuz tarafından belirtilecektir.

Yukarıda da belirtildiği gibi fesleğen aslında tamamı ile insan vücuduna yararlı olan bir besindir. Bu nedenle doğru bir şekilde kullanımda fesleğenin herhangi bir zararı ya da yan etkisi ile karşılaşmazsanız. Sadece aşırı derecede kullanımlarda Fesleğenin zararları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sizde fesleğen kullanırken aşırı kullanımlardan uzak durmalısınız.

Her gün belirtilen miktarlarda fesleğen kullanımı vücudunuz için oldukça yararlı olacaktır. Başta sindirim sisteminiz ve mide rahatsızlıklarınız olmak üzere birçok şikâyetiniz fesleğen kullanımından sonra ortadan kalkacaktır. Ayrıca bunların dışında da yine birçok rahatsızlığınız fesleğen kullanımı ile beraber ortadan kalkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. slm bu yazdığınız bilgiyi bi okuyun bişey anliycanizmi fesleğenin zararından bahsediyonuz bi halt anlatmıyoruz insanların vardimi bari almayın esekde paldım ben seni aldım bu ne iş iyi bi açıklama yaparsanız iyi olur kolay gelsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir