Fistülün Zararları

Fistülün Zararları

Fistül bağırsak ile deri arasında oluşan ve sağlıklı insanlarda bulunmayan kanal olarak adlandırılabilir. Fistülün birçok farklı çeşidi bulunuyor. Bu kanalın oluşumun şekline ve yerinde göre fistül farklı adlar almaktadır. Sağlıklı insanlarda olmayan bu fistül insan sağlığını ciddi tehlikeler ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Bu nedenle Fistülün zararları çok iyi bilinmeli ve zamanında gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Fistülün Zararları Nelerdir?

  1. Kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Fistül kendiliğinden iyileşmez. Bu nedenle erken teşhis son derece önemlidir. Ayrıca düzenli olarak kontrollere gitmek gerekir. Ayrıca tedavi sonrasında gerekli kontroller yapılmazsa tekrar ortaya çıkma riski bulunmaktadır.
  2. Akıntılara neden olur. Fistül oluşumu sonrasında bağırsaktan deriye farklı bir yol oluştuğu için bu akıntılara neden olmaktadır. Bu akıntılar sonrasında vücudun hijyeni düşer ve kötü kokular ortaya çıkar.
  3. Tekrarlama riski vardır. Birçok hastalık tedavi edildikten sonra ortadan kalkmaktadır. Ancak fistülde durum bunun tam tersi şeklinde ilerliyor. Çeşitli yöntemler ve cerrahi müdahaleler ile fistül ortadan kaldırılsa dahi tekrarlama riski oldukça yüksektir. Bu nedenle ameliyat olduktan sonra dahi doktor kontrolüne gitmek gerekir.
  4. Kansere dönüşme riski vardır. Fistül eğer erken teşhis edilmezse ve gerekli önlemler alınmazsa kansere neden olabilmektedir. Ayrıca ameliyat olduktan sonra dahi fistül oluşum riski olduğu için bu da kanser riskini her zaman taşıyacağınız anlamına gelir. Bu nedenle kesin olarak fistülün ortadan kalktığından emin olana kadar doktora görünmeniz gerekiyor.
  5. Uzun yıllar boyunca tekrar oluşma riski taşır. Fistül ameliyatı sonrasında 8 – 10 yıllık süreç boyunca fistülün tekrar oluşma riski bulunur.

Fistülün zararları arasında bu gibi nedenleri göstermek mümkündür. Ayrıca bu zararlar fistülün çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir