Fön Makinesinin Saça Zararları

Fön Makinesi Zararları

Duştan çıktığınızda saçınızı kurutmak ya da saçınızı düzeltmek için fön makinelerini tercih edersiniz. Günlük hayatımızda kullandığımız fön makineleri bize her ne kadar büyük kolaylıklar sağlasa da fön makinelerini aşırı ya da yanlış kullanmak saçınıza zarar verebilir. Bu nedenle Fön makinesinin zararları bilinmeli ve bu zararlardan kaçınmak için gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Fön Makinesinin Zararları Nelerdir?

 1. Saçınızın ölmesine neden olur. Fön makineleri saçınıza biranda çok sıcak bir hava üflediği için eğer fön makinelerini saçınızın aynı noktasına uzun süre tutacak olursanız zamanla saçınız aşırı derecede ısınacak ve bu da saçlarınızın ölmesine neden olacaktır. Yıpranan ve kırılan saçlarda cansız görünecektir. Bu nedenle fön makinesi kullandığınızda aynı noktaya çok fazla tutmamaya ve çok sıcak ayarda kullanmamaya özen göstermelisiniz.
 2. Saçı yıpratır. Fön makineleri saçların yıpranmasında büyük bir paya sahiptir. Sıcak hava üflemeleri nedeniyle saçların içerisindeki kreatin hücreleri ölür ve bu da saçların yapay görünmesine neden olur. Özellikle bayanların çok şikâyet ettiği saçlardaki kırıklar fön makinelerinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu nedenle saçlarınızın yıpranmaması ve kırılmaması için saçlarınıza çok dazla fön yapmamalısınız.
 3. Kimyasal saç ürünleri ile kullanılması saçın yanmasına neden olabilir. Saçların şeklini koruması için kimi zaman kimyasal saç ürünleri kullanılmaktadır. Bu ürünlerin daha kalıcı olması içinde fön makineleri saçlara uygulanır. Ancak saçınızın kimyasal ürün sürdüğünüz noktasına fön makinesini yüksek derecede çok fazla tutacak olursanız bu saçlarınızın yanmasına neden olacaktır. Ayrıca bu durum sonrasında saç kökü hücreleriniz tamamen ölebilir ve o bölgede saçınız bir daha çıkmayabilir.
 4. İnsan sağlığı açısından etkisi: Saçların fön makineleri kullanılarak kurutulması elektromanyetik radyasyonun direkt olarak beyne gitmesine neden olur. Elektromanyetik radyasyonunun beyni etkilemesi insan sağlığını pek çok açıdan olumsuz bir şekilde etkiliyor.  Bu yüzden fön makinesini her zaman kullanmak yerine saçlarımızı havlu ile kurulayabiliriz.  Sağlık açısından sorun yaşamamak için bu konuya dikkat etmek gerekir.
 5. Bebek ve çocuklara etkisi: Fön makinelerinin yetişkinlere etkisinin olduğunu biliyoruz. Ancak fön makinelerinin bebekler ve çocuklar üzerindeki etkisi yetişkinlere göre daha fazladır. Bu konuda toplumumuzdaki yapılan yanlışlardan bir tanesi bebeklerin banyo ettikten sonra saçlarının fön makinesi ile kurutulmasıdır. Bu şekilde sürekli olarak fön makinesi kullanılması bebeklerin elektromanyetik radyasyona maruz kalmalarına neden olur. Bebeklerin sağlıklarını ve gelişimini olumsuz bir şekilde etkileyen fön makinesini kullanmak yerine havlu kullanarak bebeklerin saçları kurulanabilir.
 6. Fransız fönü zararları arasında bu gibi nedenler gösterilmektedir. Eğer sizde fön makinesi kullanıyorsanız fön makinesinin bu zararlarını göz önünde bulundurmalısınız.
 7. Brezilya fönü zararları ise genelde saçların kırılması ile ilgilidir. Saçların daha fazla sıcak hava temas etmesinden dolayı Brezilya fönü saçların daha çabuk yıpranmasına ve kırılmasın neden olmaktadır.

 

Uzu yıllardan bu yana kullanılan fön makinesi halk arasında saç kurutma makinesi olarak da bilinir. İnsanların saçlarının kurutulması için kullanılan fön makineleri aynı zamdan saça istenilen şekillerin verilmesi için de kullanılır. Fön makinesi daha çok bayanların kullandıkları bir cihazdır. Çünkü erkeklerin saçlarına göre bayanların saçları çok daha uzundur ve bayanlar tarafından sürekli olarak şekil verilmek istenir. Bu yüzden de pek çok bayan günlük hayatında fön makinesinden yararlanır. Kuaförlerin tamamı da bayan müşterilerinin saçlarını istedikleri gibi şekillendirmek için fön makinelerini kullanırlar. Birçok kişi için önem taşıyan, hatta bayanlar için çok daha fazla önem taşıyan fön makinelerinin kullanımının bazı zararları bulunur. Peki, fön makinesi zararları nelerdir? Yıllardır kullanılan fön makinelerinin ne gibi olumsuz yönleri bulunur. Tüm bu soruların cevapları aşağıdaki alanda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. “Brezilya Fönü Zararları
  Brezilya fönü veya keratin fönü denen şey aslında ne yapar kısaca bunu anlatalım. Aslında adına keratin denilen şey bir proteindir. Hidrolize halleri saç bakımında kullanılır, konu suistimale o kadar açık ki, bunu kimyayı ayaklar altına alarak yağ olarak satmaya kalkanlar bile çıkıyor neyse konumuz brezilya fönü. Şimdi bu brezilya fönü denilen uygulama basit bir biçimde saça formaldehitle kakao yağı ve balmumu türevilerinin sabitlenmesi olayıdır. Keratin işin kamuflaj kısmını oluşturuyor. Formaldehit eski çağlardan bu yana ölü mumyalamakta kullanılan bir madde. cesedin bile çürümesine mani olan bu maddenin zararlarını size anlatmaya gerek bile yok.”

 2. Değerli okuyucular ben başımdan geçen talihsiz olayı anlatmadan geçmek istemiyorum .ben 25 yaşındayım ve ben ana rahminden çıktığım bugüne kadar saclarimda tek bir telin daha dokuldugune şahit olmadım ve ilkezde bu sitelerin muhatabı olmaya başladım .bi ara fon çektim saçlar gıcır gıcır baya memnun kaldım özellikle çarşıda dolaşırken sosyetik kızların devamlı dönüp bana bakması falan .ve alıştım hergün bi ay kadar hergün kuafurde köküne kadar fon çekip yakardi .tabi boya da yapıyordum .cevremdekiler sanki saçların seyrek olmuş gibi sozlerine de aldırış etmiyordum .bir gün tekrar o kuafure gittim bu sefer biraz daha fazla yaktı .o gece banyo yaptım ne goruyum saçlar saman gibi savruluyor ve gittim kestim hala da dökülüyor ve kel kalacam galiba??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir