Ginseng Zararları

Ginseng Zararları

Ginseng, oldukça eski yıllara dayanan geçmişinde kullanılan en etkili tıbbi bitkilerdendir ve günümüzde hala aynı şekilde gösterdiği etkilerden ötürü oldukça yaygın kullanılmaktadır. Birçok hastalığın önüne geçmeyi sağlayan ginseng bitkisi, yeşilimsi bir renkte, 2 parçalı kökten oluşan 50 cm boyunda bir bitkidir. Ginsengin en sık kullanım şekli, köklerinden elde edilen suyudur. En önemli etkileri hafızayı güçlendirmek ve zinde tutmak ve yaşlılık belirtilerini yok etmek olarak sayılabilir. Halsizlik, kanser, stres gibi sorunların önüne kolayca geçilmesini sağlayan ginseng maddesinin kullanımına özellikle sınav dönemlerinde kullanılan vitaminlerin ana maddesi olarak rastlanılmaktadır. Ancak her ne kadar muhteşem ve mucizevi bir bitki olarak görülse de her kişinin bünyesinde yarattığı etkiler farklılık göstermekte ve kişilerin hayatını riske atabilmektedir. Bu sebeple ginseng zararları da kullanımından önce mutlaka öğrenilmesi gereken bilgilerdir.

Ginseng Zararları Nelerdir?

  1. Kalp sorunları: Ginseng bitkisi yararları kadar yan etkilere de sahip bir bitkidir ve bunlardan birisi hatta en önemlisi olarak, aşırı tüketilmesi sonucunda özellikle yaşlıları tehdit eden bir sonuç olarak kalpte ritim bozukluklarına ve kalp spazmına neden olabilmesidir.
  2. Alerjik reaksiyonlar: Ginseng kullanımı eş dost önerisiyle kullanılabilecek kadar masum bir bitki değildir çünkü daha önce de söylediğimiz gibi her bireyin bünyesinde farklı etkiler göstermektedir. Bunlardan biri olarak da, doktora danışılmadan kullanılan ginseng bitkisinin ileri derecede alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği sıklıkla yapılan uyarılar arasındadır.
  3. Yüksek Tansiyona etkisi: Yaygın bilinen bir duruma göre ginseng bitkisinin tansiyon düzenleyici etkisi olduğu belirlenmiştir. Ancak, ginseng bitkisinin diğer çeşidi olan Sibirya ginsenginin yüksek tansiyona yararlı değil oldukça zararlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu yüzden ginseng kullanımından önce mutlaka hangi bitkiden elde edildiğine bakılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir