Göbek Fıtığının Zararları

Fıtık hastalığı hakkında insanlar bilgi sahibi olsalar da genellikle bel ya da kasık kısmında oluşan fıtık problemlerinden haberdardırlar. Göbek fıtığı ise fıtık türleri arasında nadir görülen ancak aynı şekilde acı veren ve tehlikeli olan bir fıtık türüdür. Göbek fıtığı, göbek deliğinin çevresinde oluşan yuvarlak bir şişkinlik olarak tespit edilebilir. Boyutları kişilerin yaşına ve kilosuna göre değişiklik gösterebilir. Göbek fıtığı her yaştan insanda oluşabilir. Yeni doğan bebeklerde dahi göbek fıtığı görülebilmektedir. Ancak hastalık en fazla hamile bayanlarda görülmektedir. Göbek fıtığının zararları olarak çok sayıda madde sayılabilir. Özellikle hamile bayanlarda göbeklerinden dışa doğru büyüyen bu fıtığa müdahale edilmemesi çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Eğer bu şişlik sürekli büyümeye devam ediyorsa kesinlikle doktor ile iletişime geçilmesi gereklidir. Doktor gerek görürse küçük bir operasyon ile fıtık giderilebilir.

Göbek Fıtığının Zararları Nelerdir?

  1. Fıtık Boğulması: Fıtık bölgesinin tedavi edilmemesi sonucu fıtık boğulması problemi görülebilir. Özellikle bebeklerde yaşanan göbek fıtığı problemlerinde boğulmalar daha sık görülebilir. Bu sebeple de çok küçük dahi olsa göbek fıtıklarının tedavi edilmesi gerekmektedir.
  2. Göbek kısmında iz kalması: Özellikle bayanların normal hayatlarında ya da yazın deniz kenarında giydikleri kıyafetlerde göbek kısımları açık olabiliyor. Fıtık oluşan bölgenin dikişler tedavi edilmesi durumunda bölgede küçük izler kalabilir. Bu izler uzaktan bakıldığında belli olmasa da yakından rahatlıkla fark edilebilir.
  3. Hastalık kendisini tekrarlayabilir: Birçok fıtık türünde olduğu gibi göbek fıtığında da tekrarlama riski bulunmaktadır. Hastalığın tedavi edilmesine rağmen tekrarlaması kişileri psikolojik olarak zor durumda bırakabilir. Belirli dönemlerde şişliklerin tekrar oluşması kişiyi rahatsız eder.
  4. Hamile bayanlarda doğumu zorlaştırabilir: Hamile bayanlarda oluşan göbek fıtığı özellikle sezaryen doğumlarda risk oluşturabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir