HIV Virüsü Zararları

HIV Virüsü Zararları

HIV insan vücudunun bağışıklık sistemine çok büyük zararlar vererek her türlü hastalığa davetiye çıkaran bir tür virüstür. Bağışıklık sistemi çöktükçe yeni bir hastalığa yakalanırsınız HIV de bu hastalık hücrelerini yok ederek yerini alır ve sürekli bu şekilde çoğalmaya devam eder. Tedavisi çok zordur ve tedavi edilmediği takdirde hastalık ölümle sonuçlanır.

 

HIV virüsünün zararlar nelerdir?

hiv virüsü zararlı mı
Hiv Virüsü
  1. Gribi andıran belirtiler ile başlar: Bağışıklık sistemini düşürerek hastalıklara yakalanma olasılığınızı yükseltir. İlk belirtileri gribi andıran belirtilerdir. Bunlar ateş, titreme, baş ağrısı, gece terleme, ishal, kas ağrıları, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, isilik, lenf bezlerinde şişme, ağız bölgesinde veya genital bölgede ülser oluşumudur. Bu aşamaya akut enfeksiyon aşaması denmektedir ve genelde hastalar bu belirtileri ciddiye almazlar.
  2. İkinci aşama klinik gizli enfeksiyon aşamasıdır:  Ortalama 8-10 yıl sürmektedir. Bu aşamada yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, ateş, kilo kaybı ve ishal gibi semptomlar gözlenmekte ve gözlerde, akciğerde ve sindirim sisteminde sorunlar ortaya çıkmaktadır.
  3. Lenf kanseri olma riskini arttırır: HIV lenf kanseri olma riskinin ileri derecede artmasına neden olmaktadır. HIV virüsü doğrudan sinir hücrelerini etkilemese de beyinde ve vücutta sinirleri çevreleyen hücreleri etkilemektedir ve halsizlik ile yürüme güçlüğüne neden olur. Çok ilerlemesi durumunda halüsinasyonlar görmenize neden olabilir.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir