İdrarı Tutmanın Zararları

İdrarı Tutmanın Zararları

Bazen mecburiyetten bazen ise vazgeçemediğimiz ve bırakmak istemediğimiz bir durumdan ötürü çoğumuz idrarımızı tutmuşuzdur. Fakat kendimizi bu denli kasmanın ve idrarımızı tutmanın sonuçları hem kısa hem de uzun vadede çok can sıkıcı olabilmektedir.

 

 İdrarı Tutmanın Zararları Nelerdir?

  1. İdrar yollarının tıkanması: İdrarınızı tutarak vücuttaki normal idrar akışını bloke ederek idrar yollarının tıkanmasına neden olabilirsiniz. İdrar yolu taşlarının oluşumu, kabızlık ve bazı tümör ve kanserlerin oluşumu idrarı tutmanın zararları arasındadır.
  2. Prostat büyütür: İdrarın tutulması sonucu mesanede kalınlaşma olur ve prostatı büyütücü etki yapar. Böylece mesanede bulunan kasların zayıflamasına neden olarak mesanede idrar kalmasına neden olur ve mesanenin tamamen idrarı boşaltma yeteneğini kaybetmesine neden olur.
  3. İdrar yolu darlığı ve iltihaplanması: İdrarı tutmanın zararlarından biride idrar yollarının iltihaplanmasına neden olmasıdır. Fazla tutulan idrar sonucu idrar kesesinde mikro organizma sayısı hızla yükselir ve tutmaya devam ettiğinizde bu mikro organizmalar böbreklerinize kadar yayılarak iltihaplanmalara neden olur. Bu iltihaplanma sonucu idrar yolu darlıklarıyla karşılaşılabilir.
  4. İdrar yolu taşları: İdrarın tutulması normalde ince yapıda bulunan ve kolayca vücuttan atılabilecek olan taşların, birleşmesine ve tıkanıklıklar oluşturarak acı çekmenize neden olabilir.
  5. Kabızlık: Uzun süre tuvalete çıkmama sonucunda normalde vücuttan atılması gerek zamanda gecikme yaşanırsa bağırsaklarda dışkı içerisindeki suyun normalden fazla emilmesi olayı gerçekleşir. Bu durum sonucunda kabızlıkla karşılaşabilirsiniz. Kabızlık idrarı tutmanın zararları arasında en sıkıntılı olabilecek durumlardan bir tanesidir.
  6. Sinirsel sorunlar: İdrar tutma mesaneyi ve idrar yolu sistemini kontrol eden sinirler üzerinde birtakım sorunlar meydana getirebilir. Sinirlerin zarar görmesi mesanenizin dolduğunu farkına varamamanıza veya geç anlamanıza neden olabilir. Belli bir doluluktan sonra istemsiz idrar kaçırma gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  7. Çocuklara zararları:  Oyun oynamanın verdiği zevki bölmek istemeyen çocuklar genellikle idrarlarını tutmaktadırlar. Bu durum ilerleyen yaşlarda idrar tutamama gibi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Çocuklarınızı bu konuda uyarmayı ihmal etmeyiniz.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok güzel anlatmıssiniz elinize saglik dersime cok yaradi hatta arti aldim tekrar tesekkurler saygilar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir