Jakuzinin Zararları

Jakuzinin Zararları

Jakuzi, yorgun geçen günlerin ardından hamam, sauna ve spa gibi yerlere vakit ayıramayan kişilerin hidroterapi amaçlı kullandıkları, içerisinde bulunan küçük deliklerden basınçlı sıcak su veren küçük havuz küvetleridir. Fakat bu havuz küvetleri hijyenine dikkat edilmediği takdirde size çok ciddi zararlar verebilir.

 

Jakuzi zararları nelerdir?

  1. Mikro organizma riski: Jakuzilerin içerisinde sıcak su bulunmaktadır. Bazı bakteri türleri için sıcak su, gelişmelerine yardımcı olabilecek uygun bir ortamdır. Pseudomonas aeruginosa bunların arasında en tehlikeli olanıdır. Cildinizde döküntülere neden olabilir ve saç diplerinde irin dolu kabarcıklar gibi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. Suya dezenfektan atmanız bu bakterinin üremesini engelleyebilir fakat uygun koşullar sağlanana kadar yok olmadan su içerisinde kalabilirler. Gribin başlangıç belirtilerinden olan burun akıntısı, baş ağrısı ve nefes almakta zorluklar gibi belirtilerin görülmesi de jakuzinin zararları arasındadır.
  2. Klor ve idrarın ilişkisi: Jakuzi içerisindeki sıcak su vücudunuzun gevşemesine ve istemsiz idrar çıkışlarına neden olabilir. Sudaki klor idrar ile birleştiğinde kloramin denilen bir madde oluşturur ve bu su yutulduğunda solunum yolları tahrişine neden olarak vücut üzerinde kırmızı noktalar halinde kızarıklıklara neden olabilir.
  3. Kalp ve damar sağlığına zararları olabilir: Jakuzi içerisindeki sıcak su vücudunuzdaki tüm damarların genişlemesine ve kan basıncınızın düşmesine neden olur. Daha sonra jakuziden çıkarak soğuk bir ortama adım atarsanız bu damarlarınızda ani daralmalara neden olarak kardiyovasküler sisteminize zarar verebilir.
  4. Yüksek tansiyon için zararları: Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, jakuziyi sık kullanmanız vücudunuzun sıvı dengesini bozacağı için baş dönmesi ve kalp çarpıntıları gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumla gün içerisinde de karşılaşmanız jakuzinin zararları arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir