Kimyonun Zararları

Kimyonun Zararları

Doğu Akdeniz ve Hindistan’a özgü bir baharat olan kimyon, tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır. Antibakteriyel özelliğe sahip kimyon doğurganlığı arttırıcı, kan pıhtılaşmasını önleyici, idrar söktürücü ve sindirime yardımcı olma gibi özelliklere de sahiptir. Bu güzel etkilerinin yanı sıra ne yazık ki kimyonun zararları da bulunmaktadır.

 

Kimyonun zararları nelerdir?

Kimyonun bebeklere zararı varmı.
Kimyon, bayanlarda adet ağrılarının artışına neden olabilir.
  • Mide yanması: Kimyon, gaz giderici özelliğe sahiptir. Midede ve bağırsaklardaki gaz oluşumunun giderilmesi için tüketilebilir. Fakat aynı zamanda en yaygın sindirim sistemi problemlerinden biri olan mide yanmasına da neden olur. Bu nedenle aşırı tüketilmemesi gerekir.
  • Geğirme: Kimyonun gaz giderici içeriğine değinmiştik. Haliyle gazı vücut içerisinde yok edemeyeceği için istemsiz geğirme ve yellenmelere neden olabilir. Özellikle geğirme sonucunda, kimyona özgü karakteristik bir kokuya neden olabilir. Eğer aşırı miktarda tükettiyseniz uzun bir süre yalnız kalmanızda fayda var.
  • Karaciğere hasar verebilir: Kimyon içerisinde mevcut birçok uçucu yap vardır. Bu nedenle aşırı miktarda tüketmeniz halinde, karaciğer ve böbrek hasarına neden olması kimyonun zararları arasında en ciddi etkilerdendir.
  • Gebelikte kullanılmamalı: Gebelik sırasında aşırı kimyon tüketmeniz, düşük tehlikesine yada erken doğuma neden olabilir.
  • Alerji riski: Kimyon tüketiminde en sık karşılaşılan alerjik durum deride döküntüler oluşturmasıdır. Eğer cildiniz hassas ise kimyon tüketiminde hassas olmanız gerekebilir.
  • Ağır adet dönemi: Kimyon tüketimi ağır adet kanamalarına neden olabilir. Eğer çok fazla tüketirseniz normal dönemlere göre daha ağrılı bir adet dönemi geçirmenize neden olabilir.
  • Düşük kan şekeri riski: Yüksek miktarda kimyon tüketmek kan şekerinizin düşmesine neden olacaktır. Eğer bir ameliyat olasılığınız varsa, ameliyattan en az iki hafta önce kimyon tüketimini sonlandırın. Kan şekeri seviyesinin düşük olması ameliyat sırasında sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Diyabet hastaları için zararlı olabilir: Diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaları gerekir. Kimyon tüketimi kan şekeri seviyelerinde dalgalanmalara neden olacağı için, diyabet hastalarında rahatsızlıklara neden olabilir.
  • Narkotik etkileri: Kimyon narkotik etkilere sahiptir. Bağımlılığa neden olabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Aynı zamanda zihinsel bulanıklık, uyuşukluk ve bulantı gibi etkiler de kimyonun zararları arasındadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir