Korsenin Zararları

Korsenin Zararları

Korse, kadınların zayıf görünmek amacı ile kullandığı vücudu sıkı bir şekilde sarıp dik ve fit durmalarına neden olan bir kıyafettir. Tarih boyunca kadınlar tarafından kullanılan korseler, günümüzde daha rahat olmakla birlikte sağlıklı amaçlara da hizmet etmektedir. Aynı zamanda herhangi bir darbe oluşumu sonucu boyunluk versiyonu da mevcuttur. Bazı bel fıtığı hastaları tarafından, düz duruşu sağladığı için kullanılabilmektedir. Fakat korsenin zararları da yararları kadar çok olabilir.

 

Korsenin zararları nelerdir?

  • Korsenin akciğerlere zararları: Kullanılan korsenin çok dar olması akciğerlerin alt kısımlarını sıkıştırarak yeterli miktarda oksijen almanızı engeller. Akciğerlerin üst kısmının daha fazla çalışması tüberküloz hastalarının durumunu ağırlaştırıcı etkide bulunabilir.
  • Korsenin göğüslere zararları: Dar korseler göğüsler üzerine de basınç uygularlar. Oluşan basınç ile birlikte korseler, yaralanmalara neden olarak göğüslere zarar verebilmektedir. Göğüslerde apse oluşumuna ve göğüs bağ dokularına zararlara neden olabilmektedir.
  • Korsenin mideye zararları: Korsenin sıkı bağcıkları nedeni ile mideniz gıdaların sindiriminde zorlanır. Mideniz üzerinde aşırı baskı oluşmasının, kabızlık ve bağırsak sorunlarına yol açması korsenin zararları arasında bulunmaktadır.
  • Korsenin karaciğere zararları: Korse kullanmak karaciğer içinde zararlı olabilir. Bu bölge üzerinde oluşacak bir baskı kaburgalarla birlikte karaciğerin sıkışmasına neden olur. Karaciğerin sıkışması sonucu kan damarlarıyla olan bağlantılarında sorun oluşabilir. Karaciğere az miktarda kan gitmesi, hem karaciğere hem de vücudunuzun diğer bölgelerine zararlı olabilir.
  • Korsenin bağırsaklara zararları: Vücudunuzun basınç altında olması neredeyse her organınıza zarar vermektedir. Bağırsaklarınızdaki hareketlerin azalmasına neden olan korse, kabızlıkla sonuçlanabilir. Fakat bu kabızlık oluşumu çok tehlikeli olup tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilmektedir.
  • Korsenin diğer etkileri: Korseler uzun süre çıkarılmadan kullanıldıklarında, sırt ve kaburga bölgelerinde ağrılara neden olabilmekte ve hatta tansiyon problemleriyle sonuçlanabilmektedir. Aynı zamanda nefes alımının kısıtlanmasıyla birlikte baş ağrıları ve mide bulantılarına neden olması da korsenin zararları arasında yer almaktadır.

Korse iç organlara zarar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir