Kredi Kartının Zararları

Kredi Kartının Zararları

Kredi kartı bilinçli kullanıldığında, kişiye taksit ve ekstra para puan kazandırabilen, sizi yanınızda nakit taşımaktan kurtarabilen bir araçtır. Fakat kredi kartı borçları, günümüzün en büyük sorunlarından birisi haline geldi. Bankaların cezbedici reklamları ve kişinin aylık gelirinin kat kat fazlası limit vermeleri bu sorunun en büyük nedenlerinden birisi. Tabi bilinçsiz kullanıcıları da yok saymamak gerekir. Eğer bir kredi kartınız yoksa ve almayı düşünüyorsanız, kredi kartının zararları hakkındaki yazımızı okuduktan sonra tekrar düşünmenizi öneririm.

 

Kredi kartının zararları nelerdir?

Kredi kartı dezavantajları.
Kredi kartı bilinçli kullanılınca işe yarar.
  • Kredi notu düşüşü: İnsanlar, farklı avantajları nedeni ile birkaç bankaya ait kredi kartı kullanmaktadırlar. Fakat her kartınızın genel durumu, ortak bir paydada kredibilite bilgileri içeriğinde toplanmaktadır. Kredibilite size verilen kredi notu neticesinde, araç kredisi veya ev kredisi alıp alamayacağınızı belirleyen olaydır. Eğer birden fazla karta borcunuz var ve bunları ödemekte gecikiyorsanız, bu tarz kredileri almanız çok zor olabilir.
  • Fazla harcama: Nakit para ile bir harcama yaparken çoğumuz ikinci defa alacağımız ürünü gözden geçirebiliriz. Fakat kredi kartı ile harcama yaparken insanlar psikolojik olarak etkilenir ve harcamalarını kontrol edemeyebilir. Ayrıca taksit seçenekleri ve ekstra puan kazanma isteği sonucu aşırı harcamalar yapılması da kredi kartının zararları arasındadır.
  • Uzun zamanlı maliyet ve aşırı borç: Eğer kredi kartlarını dengeli kullanır ve az miktarda taksitlendirme yaparsanız işin içinden çıkabilirsiniz. Fakat tek çekimler yapar ve sürekli asgari ödeme işlemi yaparsanız ilerleyen zamanlarda finansal bir çöküş yaşayabilirsiniz. Tek çekimler sonucunda limitinizi doldurmanız da yüksek miktarlarda faizler ödemenize neden olabilir. Kredi kartı zararları hakkında bilgi sahibi olmanız ve kredi kartının da bir nakit para olduğunun bilincinde olmanız sizi bu bataklığa sürüklenmekten kurtarabilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir