Küresel Isınmanın Zararları

Küresel Isınmanın Zararları

Sera etkisi ile dünya yüzeyinde sıcaklığın artması ve de atmosferin incelmesi ile küresel ısınma oluşmaktadır. İnsanların fosil yakıt kullanması, deodorant kullanımı yapması, Orman alanlarının yok edilmesi, üretim yerine tüketimin artması ve nüfus artışı gibi etmenler küresel  ısınmayı daha da etkili hale getiriyor. Dünya için bir felaket niteliğinde olan küresel ısınmanın birçok zararı olmaktadır.

 

Küresel Isınmanın Zararları Nelerdir?

Küresel ısınmanın nedenleri
Küresel ısınmanın etkileri.
 • Kutuptaki buzulların erimesi: Kutuplardaki buzulların erimesi küresel ısınmanın etkileri arasındadır. Kutuptaki buzulların erimesi ile birlikte deniz seviyesi de artmakta ve bu durum birçok yerleşim alanını ve kara parçasını sular altında bırakmaktadır. Böylelikle kara parçalarımız gün geçtikçe azalmaktadır.
 • Kuraklık: Küresel ısınmanın zararlarından biri de kuraklığın çok ciddi boyutlara ulaşmasına neden olmasıdır.
 • Mevsimsel dengesizlik: Mevsimlerin özelliklerini yavaş yavaş kaybetmesi ve hava durumunda yaşanan gariplikler de küresel ısınmanın zararlarının önemli bir parçasıdır.
 • Irksal sorun: Birçok hayvan ırkının küresel ısınma ile birlikte yok olması da küresel ısınmanın acı yönlerinden biridir. Her yıl onlarca tür yok olmakta ve canlı çeşitliliği giderek azalmaktadır.
 • iklim değişikliği: her yıl ilkbahar erken gelmeye sonbahar ise geç gelmeye başlıyor. Ciddi oranda değişen iklimler hayvanların göç zamanları üzerinde de büyük değişikliklere yol açıyor.

 

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

 • Güneşin Etkisi: Güneş üzerinde oluşan olaylar da küresel ısınmaya sebebiyet verebilmektedir. Bazı iklim bilimciler, güneş lekelerinin belirli 100 yıllarda azalarak ısı artışının yaşanmasına ve küresel ısınmanın etkilerinin artmasına neden olduğunu öne sürmektedirler.
 • Dünyanın Eksen Değişiklikleri: Dünya da aynı güneş gibi belli periyotlarda eksen değişiklikleri ve sapmaları yaşamaktadır. Bu durum kutupların daha dik ve fazla güneş ışığı almasına yol açarak küresel ısınmanın hızlanmasını tetiklemektedir.
 • Fosil Yakıtlar: Dünya üzerinde enerji ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmı fosil yakıtlar ile sağlanmakta ve bunun sonucunda atmosfere salınan gazlar ile birlikte sıcaklık etkisi artmaktadır.
 • Parfüm kullanımı bile küresel ısınmaya neden oluyor.
 • Sera Gazları: Küresel ısınmanın nedenlerinden ve en önemlilerinden biriside sera gazlarıdır. Sera gazlarını şu şekilde sıralayabiliriz.
 1. Karbon dioksit (CO2)
 2. Metan (CH4)
 3. Nitröz Oksit (N2O)
 4. Hidroflorür karbonlar (HFCs)
 5. Perfloro karbonlar (PFCs)
 6. Sülfürhekza florid (SF6)

 

Küresel ısınmanın etkisi dünyanın her yerinde görülmekte ve de sadece bir bölgedeki canlıları değil her yeri etkilemektedir. Okyanuslardan kutuplara ekvatorlardan kuzey yarım küreye dünyanın her noktası küresel ısınmanın etkisi altında olup, her geçen gün insan hayatını derinden etkilemektedir.  Küresel ısınmanın zararları düşünüldüğünde insanları doğrudan etkileyen maddeler gelecek hakkında insanları tereddüde düşürmektedir. Sadece insanlar değil tüm canlılar bu durumdan büyük zarar görecek olup bir an önce gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir