Limonun Zararları

Limonun Zararları

Eğer mide sağlığınız yerindeyse, limonun zararları konusunda pek de endişe etmeniz gerekmiyor aslında. Fakat bazı kişiler kilo vermek amacı ile fazla miktarda limon, limonlu su veya birkaç farklı maddeyle karıştırarak tüketiyor. Bazı kişilerde limonun hücrelerde biriken toksin miktarını azalttığını düşünüyorlar. Limon kilo vermenize yardımcı olabilir evet fakat fazla miktarda tüketirseniz çok ciddi sorunlara neden olabilir.

 

Limonun zararları nelerdir?

Limon
Taze Limon
  • Açlık hissi: Fazla limon tüketmek veya limon diyeti kalori alımını kısıtlar. Katı gıdalar tüketmeniz ve yanında da sadece limonata içmeniz sizde sık sık açlığa neden olacaktır. Açlık ve yeme isteği limon diyetinin bir etkisidir fakat bir bardak su içerisine az miktarda damlatarak içmeniz bu isteğinizin hafiflemesine yardımcı olabilir.
  • Kilo kaybı: Temiz ve dikkatli bir uygulama ile limon ile kilo vermeniz pek tabi mümkün. Daha öncede söylediğimiz gibi vücudunuzun kalori almasına engel olur. Fakat bu şekilde kilo vermek sağlığınızda ciddi sorunlara neden olabilir. Ve hızlı kilo verdiğiniz için daha çabuk geri alacak olmanız da söz konusu.
  • Gastrointestinal sorunlar: Limon tüketimi vücudunuzdan büyük miktarda tuzlu su atılmasına neden olmaktadır. Bu durum bağırsak hareketlerinizde bir artışa neden olabilir. Karın ağrısı, ishal ya da bağırsaklarınızda ve midenizde bir yanma hissi oluşması da limonun zararları arasındadır. Bu belirtiler tüketimi bıraktıktan sonra da devam ederse doktorunuza başvurun. Çünkü bu durumlar bir sağlık sorununun belirtileri de olabilir.
  • Enerjide düşüş: Limon diyeti bazen vücudunuzu arındırmakla beraber yorgunluk, uyuşukluk, kas ağrıları gibi oluşumlara neden olabilir. Bunun nedeni tükettiğiniz gıdalardan kalori alımının engellenmesidir. Eğer aşırı baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluk ile karşılaşırsanız limon tüketimine ara verip bol miktarda su tüketmeniz gerekir.
  • Ağız sağlığı: Limonlu içecekler ağız hijyeninde bazı değişikliklere neden olabilir. Dilinizde beyazlama meydana gelmesi normaldir ve tüketime ara verdiğinizde tekrar eski rengini alır. Kötü nefes kokusuna ve dişlerinizde plak oluşumuna da neden olabilir. Limonun asitli özelliği dişlerinizin aşınmasına da neden olabilir.
  • Ruh halini etkiler: Özellikle 10 günlük olarak bilinen limon diyeti, ruh halinizde bazı değişikliklere neden olabilir. Moralsiz ve sinirli bir ruh haline bürünebilirsiniz. Bu ruh halindeki dalgalanmalar söz konusu diyetin bitiminden sonra yavaş yavaş düzelir.
  • Beslenmede yetersizlik: Amerikan Diyetetik Derneği sözcüsü olan Lona Sandon, limon tüketiminin aşırı olması ve limon diyeti, vücudunuz için önemli birer ihtiyaç olan vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olabileceğini söylemiştir. Limonun zararları konusunda bilgi sahibi olup gereğinden fazla tüketmemeniz gerekir. Kilo vermek yavaş ve sağlıklı bir şeklide gerçekleşmeli ki kalıcı olabilsin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir