Yaban Mersini Zararları

Yaban Mersini  Zararları;

Sağlıklı bir yaşam için kullanmış olduğumuz bitkisel ürünler listesinde yer alan yaban mersini yapısı itibari ile üzüme benzeyen bir meyvedir. Ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde farklı birçok türde yaban mersini yetişmektedir. İçeriğinde kalsiyum, magnezyum,karbonhidrat, lif,A,C,D,E,K,B12 ve B 16 vitaminlerini barındıran bu muazzam meyve  birçok sağlık sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir bunun yanısıra sağlığımızı korumak adına tercih edilebilecek besinler arasında yer almaktadır.

Son yıllarda trend olan, ilaç kullanmaktan kaçınan birçok insan özellikle de tv programlarında yayınlanan bitkilerin sağlamış olduğu yararlar  ve birçok hastalıkta da etkili çözüm kaynağı olduğuna ilişkin verilen bilgiler doğrultusunda bitkisel ürünlere olan talep ciddi oranda artmıştır. İlaç kullanmak istemeyenler için en sağlıklı çözüm olduğuna inanılan ve zararı olmayan bir alternatif olduğu düşünülen bitkisel ürünler,  gerek farklı birkaç çeşidinin olması ve hepsinin farklı hastalıklara iyi geliyor olması gerekse almak istenilen ürün hakkında tam bir bilgi sahibi olunmaması,satın alınmak istenen ürünün tanınmıyor oluşu bu nedenle  sahte yaban mersini almış olma  ihtimali, saklama koşulları-üretim yeri veya kullanma şekli ile ilgili yeterli bilgi birikimine sahip olunmayışı riskli durumların ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır.

Yaban mersini meyve olarak, kurutulmuş olarak ve çayı yapılarak tüketilebilen bir besindir.Bu şifalı bitkinin meyvesi kadar yapraklarının da aynı etkiye sahip olması kendisini daha ayrıcalıklı hale getirmektedir. Beyin sağlığını koruması, kalp hastalıklarından koruması ve kalp krizi riskini azaltması, kanser hastalığını önleyici etkisinin olması,görme kaybını önleyici özelliğinin olması, kan şekerini düzenleyici etkisinin olması,içeriğinde bulunan “tanen” maddesinin iltihap giderici ve ağrıkesici etkisi bulunmaktadır üst solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir,bileşiminde bulunan besin öğeleri sayesinde beyin sağlığını koruyor olması yaban mersininin yararlarından birkaçı olarak zikredilebilir.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilmeli? Bu Konuda Dikkat eEdilmesi Gereken Hususlar;

 • Bileşiminde bulunan “tanen” maddesi nedeni ile aşırı tüketildiğinde aşırı kilo kaybına, kalp spazmına ve hatta hayati sorunlara yol açabilecek nitelikte olumsuz etkileri söz konusu olabilmektedir.
 • Sürekli kullanılması gereken ilaçlar varsa bunların etkilerini kaybetmesine yada alınan ilaçların etkisinin azalmasına neden olabilmektedir.
 • Hamilelik döneminde tüketilmesinde herhangi olumsuz bir sonuçla karşılaşılmamış olmasına karşın yinede aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Yaban mersininin sağlıklı bir birey tarafından ve aşırıya kaçmadığı sürece tüketmesinde herhangi olumsuz etkisinin bulunmadığı belirtilmektedir. Ancak bilinçsizce tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır zira çok tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya gelinebilir.

 

Yaban Mersini Zararları;

 • Birçok bitkide doğal halde bulunan ve asprinin ana maddesi olan salisilat isimli maddeden yaban mersini içeriğinde çok yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu maddeye hassasiyeti olan kişiler üzerinde mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, ciltte döküntü, ishal, şişkinlik ve gaz sancısı, kabızlık gibi olumsuz yan etkileri  meydana gelebilmektedir.
 • Yaban mersini bileşiminde yüksek miktarda bulunan salisilat maddesi kan inceltici etkisi olması sebebi ile ameliyat olma durumu olan kişilerce kesinlikle kullanılmamalıdır. Ameliyat tarihinden en az iki hafta öncesinde yaban mersini meyvesini tüketmeyi bırakmaları gerekmektedir. Ve ameliyat sonrasında da aynı şekilde bir süre bu meyve ve türevlerinden uzak durulması tavsiye edilmektedir.
 • Herhangi bir yaralanma durumunda da kanın pıhtılaşmasını önlediği için aşırı kan kaybı meydana gelmesine neden olabilir.
 • Bayanlarda regl döneminde de aşırı kanamaya sebep olabilir. Bu dönemlerde kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 • Kan inceltici ilaç kullananlar için yaban mersini tüketmek kullandığı ilacın etkisini azaltabileceği için olumsuz etkilerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.
 • Bazı hekimlere göre kolesterolü düşürücü etkisinin bulunduğu, bu nedenle kolesterol sorunu olan kişilerin yaban mersini tüketmemeleri gerektiği ifade edilmektedir.
 • Yaban mersini tüketiminin kan şekerini düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle düşük kan şekeri sorunu yaşayan kişilerin yaban mersini tüketimi konusunda çok hassas davranmaları gerekmektedir.
 • Son dönemlerde bilinçsizce yapılan bitkisel ürünlerin çok fazla ve çok sık tüketiliyor olması birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Bunlardan birisi de yaban mersininin aşırı tüketilmesi toksisiteye neden olmasıdır. Bizlere sağlıklı gibi görünen birçok besinin aşırı tüketilmesi hayati problemlere neden olduğu ihtimalini unutmayalım ve bilinçli tüketim konusunda daha dikketli davranmaya özen gösterelim.
 • Yaban mersininin kan şekerini düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı ilaç kullanması gereken şeker hastalarının bu meyveyi veya türevlerini tüketmeden önce doktorlarına danışarak hareket etmeleri önem arzetmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir