Zeytinyağının Zaraları

Zeytinyağının zararları

Sofralarımızın ve damak zevkimizin vazgeçilmez unsuru zeytinyağının zararları  dikkat edilmesi  gereken bir konudur. Güzellik ve sağlık ürünlerinin yapımında veya yiyeceklerde sıkça kullanılır. Fakat belli bir miktardan sonra çok sevdiğimiz zeytin yağının vücudumuza bazı olumsuz etkileri oluyor. Bilimsel araştırmalar sonucunda ne kadar çok tüketilirse o kadar çok faydalı olacağı algısının yanlış olduğu anlaşılmıştır.

 

Zeytinyağının zararları nelerdir?

 

  1. Doymuş yağ ve ilgili hastalıklar. Günde sadece 2 kaşık zeytinyağı içerisinde yüksek  miktarda  doymuş yağ asidi barındırır. Bu durum ateroskleroz, obezite, kalp krizi, inme, meme kanseri, kolon kanseri  gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riskini artırabilir.
  2. Tansiyon düşürücü etkisi. Bu size biraz garip gelebilir ama zeytinyağı kan şekerinizi normal seviyenin altına düşürebilir. Hipoglisemi, terleme, titreme, halsizlik, vb. durumlar meydana gelebilir. Bu etkisi nedeniyle şeker hastalarına tavsiye edilmektedir.
  3. İltihap. Vücuda yağ yüklenmesi , iltihabın gelişme şansını artıran bir faktördür.
  4. İshal. İshal gibi mide-bağırsak sorunları görülür.
  5. Kilo aldırır. Diğer seçeneklere bakıldığında en iyi alternatifin zeytinyağı olmasına rağmen, fazla tüketildiğinde kilo almanıza neden biliniyor. Sağlıklı olduğu düşüncesiyle yüksek miktarlarda kullanılması aşırı kilo almanıza neden olur.
  6. Alerjiniz olabilir. Kontakt dermatit, egzama, solunum alerjisi gibi ciddi alerjilere neden olabilir. Alerji sorunu olanlar tüketiminde daha hassas davranmalıdır.
  7. Bir kerelik kullanılan yağı tekrar kullanmayın. Yapılan en büyük hatalardan birisi ise kullanılan yağın tekrar kullanılmasıdır. Durum böyle olunca tehlike çok daha büyük oluyor. Yanmış yağın yapısı bozulmaktadır. Bozulan yağların içerisinde kanserojen maddeler bulunduğu bilinmektedir.

 

Ne kadar zeytinyağı tüketebilirim?

Zeytinyağının birçok faydası mevcuttur. Ancak  çok fazla tüketilmesi çok daha faydalı olacağı anlamına gelmiyor. Aksine meydana gelebilecek yan etkilerinden bahsetmiştik.  Yaş, kilo, alerjik durumlar, var ise bazı hastalıklarda (yukarıda belirtilmiştir) dikkatli kullanılmalıdır. Sağlıklı olan birinin günde 1 veya 2 iki kaşık tüketmesi uygun olacaktır.

 

Zeytinyağının faydaları nelerdir  ?

Zeytinyağı bakım, güzellik ve sağlık ürünlerinin içeriğinde kullanılan faydalı bir yağ çeşididir. Uygun miktarda kullanıldığında faydalarından bazıları ;

zeytinyağının cilde ve saça faydaları
Zeytinyağı bakım, güzellik ve sağlık ürünlerinin içeriğinde kullanılan faydalı bir yağ çeşididir.
  • Saça ve cilde iyi geliyor. İçerdiği antioksidanlar sayesinde cildinizi korur. Antioksidanlar hücre ölümünü engeller.  Bu da cildinize daha  genç bir görünüm kazandırır. Nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi  nedeniyle kuru ciltlere uygulanabilir. Aynı zamanda sivilcelerin tedavisinde de önerilmektedir. Saça uygulandığında ise saçın daha daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
  • Göz çevrelerine iyi geliyor. Göz çevresindeki ince çizgileri besleyerek daha canlı ve genç görünüm sağlar.
  • Sağlığınız için yeterli oranda zeytin yağı kullanın. İçerisinde bir çok faydalı vitamin bulunmaktadır. Sindirim sistemi ve dolaşım sistemine birçok olumlu katkısı vardır.

 

Zeytin yağının zararlarından korunmak için ne kadar tüketilmesi  gerektiği, uygun miktarda tüketildiğinde ne gibi faydaları olacağı hakkında bazı bilgileri sizinle paylaştık.  Dengeli ve sağlık beslenme için besinler hakkında bilgi sahibi olmak hayati önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir